Ble farene ved rødt kjøtt overdrevet?
Alle de store sammenstillingene om rødt kjøtt og tarmkreft fra 2002 til 2016 er regnet om – og en ny er gjort etter samme oppskrift med all forskning til 2026. Svaret er mer nyansert enn både advarslene og motreaksjonen.
I 1997 sa World Cancer Research Fund at rødt kjøtt «sannsynligvis» øker risikoen for tarmkreft.1 I 2007 ble det «convincing» – overbevisende.2 I 2015 satte WHOs kreftforskningsinstitutt IARC rødt kjøtt i gruppe 2A, «sannsynligvis kreftfremkallende», i samme klasse som nattarbeid og glyfosat.5 Klassen sier hvor sikker IARC er på at noe kan gi kreft, ikke hvor stor risikoen er. Norske kostråd anbefaler i dag høyst 350 gram i uka.23 Begrunnelsen har i hovedsak vært den samme: befolkningsstudiene – kohortstudier, der store grupper følges i mange år, fra 2002 samlet i metaanalyser – viser at de som spiser mest rødt kjøtt, oftere får tarmkreft.
Men hvor sterk var egentlig den sammenhengen, og hvor godt tålte den etterprøving? Nesten alle primærstudiene bak de fem sentrale metaanalysene er hentet frem, regnestykkene deres gjenskapt og feilene rettet. Deretter er den samme analysen kjørt på nytt med forskningen som finnes høsten 2026. Arbeidet er gjort med KI-agenter (Claude) på kort tid, og det har vært eksperimentelt og iterativt: scenarioer ble prøvd ut før reglene for reanalysene ble skrevet ned, og mange feil ble funnet og rettet underveis, også sent. Hver rad i databasen er kontrollert mot originalartikkelen av en egen KI-kontrollør, og alle rettelser er loggført åpent. Det gjør resultatene etterprøvbare, ikke ufeilbarlige.
Først: hva de faktisk sa
Figuren under viser samletallene de fem sammenstillingene rapporterte, og nederst det nye 2026-tallet. Legg merke til at skalaene ikke er like: de to første sammenlikner de som spiste mest med de som spiste minst, WCRF 2007 regner per porsjon om dagen, de tre siste per 100 gram om dagen. Et tall på 1,12 betyr 12 prosent høyere relativ risiko. Streken rundt hvert tall er konfidensintervallet: området det sanne tallet med rimelig sikkerhet ligger innenfor. Ligger hele streken over 1, kalles resultatet statistisk signifikant; går den under 1, kan man ikke utelukke at det ikke er noen sammenheng.
Det første som slår en, er at effektene aldri var store. Selv WCRF 2007s 1,43 – det høyeste samletallet i figuren – er langt fra det røyking gjør med lungekreft (15–30 ganger).31 Og de publiserte tallene krympet: skalaene er ulike, men innen samme skala falt CUPs tall fra 1,17 i 2010 til 1,12 i 2016. Bildet er likevel ikke en enkel nedgang. Som det fremgår nedenfor, trekker de nyeste og største kohortene, publisert etter 2015, tallet litt opp igjen.
Gjenskapingen: regnet de riktig?
Ja. Det er den første, og kanskje mest overraskende, konklusjonen. Alle fem sammenstillingene lar seg gjenskape fra de tallene de selv trykte for hver enkelt studie – på to desimaler. Larsson og Wolks 1,28, WCRF 2007s 1,43, Chan 2011s 1,17 og CUP 2016s 1,12 er riktig regnet. Norat 2002s 1,27 trengte én verdi som bare finnes i figuren (Thun 1992). Med den treffer også det tallet, innen 0,01 avhengig av hvordan figuren leses.8,32 To uavhengig skrevne kontrollskript ga samme svar for alle 46 kjøringene og for 2026-analysens hovedtall, undergrupper og sensitivitetsanalyser.
Aritmetikken var altså ikke problemet. Problemet ligger ett hakk tidligere: i hvilke tall som ble hentet ut av hver studie, og hvilke studier som fikk være med.
Avvikene: feil og valg
Da hver studie ble lagt ved siden av det sammenstillingen hadde hentet fra den, dukket det opp et mønster av små avvik. Noen er rene feil – feil rad, feil dose, samme kohort to ganger. Andre er valg som kan forsvares begge veier, for eksempel om man bruker et observert eller et målefeilkorrigert estimat. De fleste trekker mot en sterkere sammenheng, men ikke alle: av enkeltrettingene, kjørt én og én, trakk omtrent hver fjerde tallet opp – de fleste bare litt.
Prosessert kjøtt tatt med. Spørsmålet er om uprosessert rødt kjøtt – biff, svin, lam – øker risikoen. Flere av radene som ble brukt, inneholdt likevel pølser, bacon og skinke. CUP 2016 brukte Multiethnic Cohorts rad for «totalt rødt kjøtt» selv om artikkelen hadde en rad for «rødt kjøtt unntatt prosessert» i samme tabell. Larsson valgte med vilje, og sa det åpent i en fotnote, totalt rødt kjøtt framfor ferskt når begge fantes – for EPIC ga det 1,35 i stedet for 1,17. Norats rad for den finske ATBC-studien (203 mot 79 gram) var rødt pluss prosessert; artikkelens egen rad for biff, svin og lam gir 0,8. Det samme gjelder to av de tre studiene bak WCRF 2007s tall per 100 gram (se under).11,10,15
Nesten totalt kjøtt kalt rødt kjøtt. Den finske Järvinen-studien, med i både CUP 2010 og CUP 2016, har en rad som heter «rødt kjøtt», men grensene for kvartilene er 91–94 prosent av grensene for alt kjøtt. CUP flagget den selv som udefinert og regnet også ut tallet uten den – men beholdt den i hovedtallet.12,4
Gamle tall framfor nye. WCRF 2007 brukte Willett 1990 og Giovannucci 1994 – små, tidlige analyser av sykepleier- og helsearbeiderkohortene ved Harvard – selv om rapporten siterte oppfølgingen fra 2004 med langt flere tilfeller, der sammenhengen var svakere og ikke signifikant. Disse to radene bar nesten hele den signifikante effekten på 1,43. Det er likevel ikke hele grunnlaget for «convincing»: samme rapport trykket et tall per 100 gram, 1,29 (1,04–1,60), fra tre andre studier, og panelet la også vekt på pasient–kontroll-studier og mekanismer. Men to av de tre tallene gjelder rødt kjøtt inkludert bearbeidet kjøtt – det ble først oppdaget i en kontroll 2. november. WCRF tok selv et generelt forbehold om at «noen studier» kunne ha regnet bearbeidet kjøtt med, men sa ikke hvilke, og tallet ble ikke justert. Med studienes rader for rødt kjøtt uten bearbeidet kjøtt blir samletallet 1,22 (0,96–1,56), som ikke er statistisk signifikant. Bruker man i tillegg EPICs vanlige, ukorrigerte tall i stedet for tallet korrigert for målefeil – et modellvalg, ikke en retting – blir det 1,19 (1,03–1,38).9,2
Samme kohort to ganger. I CUP 2016s analyse av kreft i tykktarmen (kolon) står den svenske mammografikohorten med to rader, én for nedre og én for øvre del av tykktarmen. I WCRF 2007 står Chen 1998 to ganger, delt etter genotype.
Feil doser. For den japanske JPHC-kohorten brukte CUP mennenes doser for totalt kjøtt (20–117 gram) som om de var rødt kjøtt (15–102 gram). Det lot seg vise numerisk: CUPs tall gjenskapes bare med de feil dosene.13
I tillegg kom detaljer ingen leser kunne gjennomskue: Norat 2002 viser et konfidensintervall for Thun 1992 som ikke finnes i Thun-artikkelen; WCRF 2007 trykte Larsson 2005 med intervallet «1,05–0,95», som ikke kan være riktig; Chan 2011 tok med en kolonanalyse fra Larsson 2005 som artikkelens eget vedlegg sier ikke ble brukt.
Hva skjer når man retter?
Avvikene ble rettet én type om gangen, deretter alle feilene samlet, og til slutt ble hver kohort byttet ut med sin egen senere og større oppfølging der en slik finnes. Det siste er ikke noe sammenstillingene kunne gjort den gang – det viser hva de samme kohortene sier i dag. Resultatet:
Tre ting går igjen. Retningen består: ikke én eneste rettet kjøring går under 1,0. Presisjonen svekkes, men ikke overalt: CUP 2016s tall for tykk- og endetarmskreft samlet (kolorektal) faller fra 1,12 (1,00–1,25) til 1,10 (0,96–1,25) når CUP følger sin egen regel om å bruke uprosessert rødt kjøtt, og til 1,08 (0,93–1,26) hvis man i tillegg bruker de målefeilkorrigerte estimatene artiklene selv trykker – et valg som kan forsvares begge veier. CUP 2010s 1,17 blir 1,16 (1,03–1,30) når bare feilene rettes, og er fortsatt signifikant; det mister signifikansen først med de alternative modellvalgene (1,12 (0,95–1,32)). WCRF 2007s 1,43 blir 1,14 (0,88–1,49) når de to tidlige Harvard-radene tas ut, og 1,10 (0,89–1,36) når Chen 1998 i tillegg telles bare én gang – men da bærer én studie (Bostick 1994) over halvparten av vekten, med et konfidensintervall som ikke lar seg få til å stemme med artikkelen; uten den blir tallet 1,28 (0,97–1,70). Og når kohortene får snakke med sine nyeste stemmer – EPIC med 5 069 tilfeller i stedet for 1 329, Harvard-kohortene med 2 731 i stedet for 355 (WCRF 2007) eller 1 478 (CUP) – lander alle fem på mellom 1,01 og 1,15, de fleste med 1,0 godt innenfor intervallet.
Ett tall overlever bedre enn de andre: CUP 2016s kolonestimat på 1,22. Rettes de dokumenterte feilene, står det på 1,22 (1,07–1,38). Det er først når de japanske kohortene byttes til sin felles oppfølging fra 2019 og Harvard-kohortene til sin fra 2015 at det faller – til mellom 1,07 og 1,11 avhengig av hvilke andre rettinger som gjøres, og ikke lenger signifikant i noen av variantene (1,07 (0,94–1,20) med alle rettinger og modellvalg). CUP kunne ikke ha brukt disse oppfølgingene: søket deres sluttet i april 2015, og begge artiklene kom senere.
Hvor mye hviler på valg?
For å se hvor mye som avhenger av valg, er det kjørt «multivers»-analyser: alle rimelige kombinasjoner av de valgene sammenstillingen sto overfor, med de dataene CUP hadde i 2016, og det er talt hvor mange som gir et statistisk signifikant resultat.
CUP 2016s kolorektalfunn er signifikant i 22 prosent av variantene, og det ene valget som avgjør, er hvilket EPIC-estimat man bruker. Kolonfunnet er signifikant i alle variantene – det er robust, og det var dette CUP 2017 la vekt på. Tar man med senere oppfølginger av de samme kohortene, faller andelene til 16 og 81 prosent. Den nye 2026-analysen er signifikant i alle 1 152 varianter. Det fører til det andre svaret.
Så var advarslene grunnløse? Nei.
Med CUP 2016s egen oppskrift brukt på all forskning til oktober 2026 – etter et dokumentert søk i 16 731 publikasjoner32,21 – ga søket 19 uavhengige kohorter og 44 932 tilfeller av tarmkreft, mot CUPs 8 kohorter og om lag 6 700. Resultatet er 1,10 (1,05–1,15) per 100 gram uprosessert rødt kjøtt om dagen.
Det er nesten det samme som CUP 2016s 1,12 – men nå med langt smalere usikkerhet. Det tåler at man fjerner hvilken som helst kohort, det tåler uthentingsvalgene, og det kommer fra langt flere og langt større studier enn før. Det er også verdt å merke seg hvor det kommer fra: de åtte kohortene publisert til og med 2015 gir samlet 1,01 (0,94–1,09), de elleve senere 1,13 (1,08–1,18). De nyeste dataene har altså styrket sammenhengen, ikke svekket den. Hvis tallet er riktig, var ikke advarslene grunnløse. Det som ikke holder, er sikkerheten de ble formidlet med tidlig, og størrelsen på de første tallene.
Hvilke studier er nye? Elleve av de 19 kohortene kommer inn gjennom artikler publisert etter at CUPs søk sluttet 30. april 2015: Harvard-kohortene Nurses' Health og Health Professionals (Bernstein 2015), nederlandske NLCS (Gilsing 2015), de japanske JPHC og Takayama (Islam 2019), UK Biobank (Knuppel 2020), Sister Study (Mehta 2020), Alberta's Tomorrow (Al Rajabi 2021), danske DANSDA (Mejborn 2021), Black Women's Health Study (Yiannakou 2022), tre israelske kohorter (Dankner 2024), Million Women Study (Papier 2025) og NIH-AARP (Zouiouich 2025). Noen av disse kohortene kjente CUP fra eldre artikler: Harvard-kohortene og JPHC var med i CUPs analyser av tykktarm og endetarm, men ikke i tallet for tarmkreft samlet, og NIH-AARP var bare med i sammenlikningen av høyeste mot laveste inntak.4 To kohorter er oppdatert: EPIC med Papadimitriou 2022 (5 069 tilfeller mot 1 329 i Norat 2005), og den finske ATBC-studien, som nå inngår gjennom en samleanalyse av fem finske kohorter (Tammi 2024), der ATBC står for 949 av 1 124 tilfeller. Fem er de samme artiklene som CUP brukte (Tiemersma 2002, English 2004, Larsson 2005, Lee 2009, Ollberding 2012), men for to av dem er et annet tall brukt: for Multiethnic Cohort raden for rødt kjøtt uten bearbeidet kjøtt, 0,97 (0,83–1,13), der CUP brukte totalt rødt kjøtt (1,01), og for den nederlandske overvåkingsstudien en egen omregning fra artikkelens kategorier, 1,92 (0,86–4,30), der CUP hadde 1,69. Én eldre studie er lagt til, en koreansk kohort (Wie 2014, 53 tilfeller), som CUP bare brukte i høyest-mot-lavest-analysen; her brukes artikkelens eget tall per 10 gram. Järvinen 2001 er tatt ut, fordi «rødt kjøtt» der er nesten alt kjøtt. Målt i vekt i analysen står de nye kohortene for 63 prosent, de oppdaterte for 21, de uendrede for 15 og den koreanske for under 1 prosent. Skillet her går ved CUPs søkestopp, mens tallene for «til og med 2015» og «senere» over følger publiseringsåret; derfor regnes Bernstein 2015 og Gilsing 2015 som eldre der og nye her.
En feil i den nye analysen er rettet underveis: i den første versjonen sto ATBC også med sin egen artikkel fra 1999 (Pietinen 1999, 185 tilfeller), i tillegg til å være med i den finske samleanalysen. Kohorten ble dermed telt to ganger, mot CUPs egen regel om å bruke den nyeste og største publikasjonen og ta hver kohort med bare én gang. Uten dobbelttellingen er hovedtallet 1,10 (1,05–1,15) med 19 kohorter, mot 1,10 (1,04–1,15) med 20 (rettelse R100). Den samme kontrollen fant at fjørfe- og fisketallene under hadde med en britisk studie som ligger inne i EPIC (Spencer 2010); den er også tatt ut (R101).
To forbehold må med. Det første: 1,10 er fortsatt en observasjon, ikke et eksperiment. Folk som spiser mye rødt kjøtt skiller seg fra andre på utallige måter, og ingen metaanalyse fjerner det. Det andre forbeholdet er ubehagelig for alle parter:
Kjører man samme metode på fjørfe, får man 0,95 (0,80–1,13) – ingen sikker sammenheng. På fisk får man 0,76 (0,64–0,90) – en «beskyttelse» på 24 prosent som er sterkere enn skaden fra rødt kjøtt. WCRF selv regner bevisene for at fisk beskytter som begrensede, og fisketallet er skjørt: EPIC står for 65 prosent av vekten, og uten EPIC blir det 0,87 (0,65–1,17). Fisk kan også ha reelle gunstige virkninger. Fjørfe er derfor den bedre sammenlikningen – og at fjørfe ikke viser noen sammenheng, taler for at rødt kjøtt skiller seg ut. Fisketallet er likevel et hint om hvor mye «sunn livsstil» som kan klistre seg til matvarer i slike studier, og et rødt kjøtt-tall på 1,10 må leses med det i mente.
Og tykktarmen for seg?
Ett tall sto igjen fra gjennomgangen av CUP 2016: kolonestimatet 1,22, som overlevde rettingene og var det CUP 2017 støttet seg på. Det er også dette tallet som i dag brukes til å forsvare 350-gramsgrensen (mer om det nedenfor). CUPs oppskrift ble derfor kjørt på nytt for hver del av tarmen, med kohortene fra 2026-analysen. Reglene og det forventede resultatet ble skrevet ned før regningen.32 Bare 11 av de 19 kohortene oppgir tall for tykktarm eller endetarm hver for seg; de åtte som ikke gjør det, deriblant britiske Million Women Study og amerikanske Multiethnic Cohort, står for 40 prosent av tilfellene. Resultatet: tykktarm (kolon) 1,11 (1,01–1,23), endetarm (rektum) 1,14 (1,04–1,25), øvre del av tykktarmen 1,03 (0,89–1,18) og nedre del 1,17 (0,89–1,53) – alt per 100 gram om dagen.
Tre ting følger. For det første er kolontallet lavere enn CUPs 1,22 og nær tallet for tarmkreft samlet; forskjellen mellom tykktarm og endetarm er ingen (0,98, 0,85–1,12), så det er ikke noe særskilt ved tykktarmen i disse dataene. Det gjaldt trolig også i CUP 2016: CUPs tall for tarmkreft samlet (1,12), tykktarm (1,22) og endetarm (1,13) bygger på delvis ulike studier. Tar man bare de fem kohortene som er med i alle tre analysene, gir CUPs egne tall 1,19 (1,06–1,34) for tarmkreft samlet, 1,21 (1,02–1,44) for tykktarm og 1,22 (1,00–1,49) for endetarm – ingen forskjell.32 Det nye kolontallet er om lag halvparten av CUPs 1,22 målt som økning på log-skala (0,54), men 1,22 ligger innenfor intervallet. For det andre er kolontallet skjørt: det er så vidt signifikant, det mister signifikansen med en strengere intervallmetode (Hartung–Knapp: 0,98–1,27) og hvis en av tre store kohorter tas ut, og tre av radene er satt sammen av øvre og nedre del fordi studien ikke oppgir tykktarmen samlet. Endetarmstallet er det stødigste av dem, med null uenighet mellom kohortene. For det tredje: hem-hypotesen tilsier at skaden skal sitte i nedre del av tykktarmen og i endetarmen, der innholdet ligger lengst. Nedre del gir 1,17 (0,89–1,53), øvre del 1,03 (0,89–1,18) – retningen stemmer, men forskjellen er langt fra signifikant, bygger på fem kohorter og drives av én svensk rad på 2,59. CUP 2017s kolonfunn er altså verken bekreftet på 1,22-nivået eller avkreftet; det er blitt et tall som likner de andre.
Men mekanismen, da?
Det som løfter alt dette fra «sammenheng» til «sannsynlig årsak», er først og fremst ikke statistikken, men mekanismen. IARC satte rødt kjøtt i gruppe 2A selv om de kalte den menneskelige evidensen «limited» – fordi «no clear association was seen in several of the high quality studies» og konfundering var vanskelig å utelukke – men vurderte den mekanistiske evidensen som «strong», med tre navngitte komponenter: nitrosoforbindelser, hem-jern og stekemutagener (HAA). CUP 2017 konkluderte med «probable» ut fra et kolorektaltall som ikke var signifikant (1,12; 1,00–1,25), et signifikant tall for kolon og «plausible mechanisms operating in humans», selv om panelet selv kalte den mekanistiske evidensen for rødt kjøtt «moderate». CUP nevner stekemutagener (HCA og PAH) og hem-jern – det som gjør kjøttet rødt – som i tarmen skal danne kreftfremkallende nitrosoforbindelser og skade slimhinnen. Det er hem som skal forklare hvorfor rødt kjøtt, men ikke kylling, henger sammen med tarmkreft.33,5,4
Gjennomgangen har sett nærmere på den delen av mekanismen som skal forklare hvorfor nettopp rødt kjøtt skiller seg ut: hem. Stekemutagenene og forsøkene på mennesker med nitrosoforbindelser og DNA-skade er ikke gått gjennom på samme måte. 59 studier bak hem-hypotesen er gått gjennom, 50 av dem i fulltekst, med tre uavhengige kontrollrunder. Kjemien er reell: hem gjør noe med tarmceller som jern alene ikke gjør, og effekten lar seg reprodusere i dyr. Men veien fra den kjemien til kreft hos mennesker har fire hull.
Dosen. De fleste dyrestudiene som viser klare effekter, bruker 2 til 50 ganger menneskers hem-inntak per gram fôr. Ved de laveste dosene blir bildet mer sprikende: Winter 2014 fant ingen økning i svulster, mens Seiwert 2021 fant større svulster. Ett forsøk på menneskelig nivå (Pierre 2010) fant flere forstadier, men med skinke og ikke rent hem. Ingen studie har testet menneskelig dose med svulst som endepunkt – så «ingen effekt ved vanlig inntak» er ikke bevist, bare ikke motbevist.
Kalsium. De fleste positive dyreforsøkene er gjort med bevisst kalsiumfattig diett, en femtedel til en åttendedel av normalt, og flere oppgir ikke kalsiumnivået i det hele tatt. Med mye kalsium forsvant hem-effekten på hvor giftig tarminnholdet var og hvor raskt cellene i tarmveggen delte seg (Sesink 2001). Ett forsøk med vanlig fôr fant likevel flere forstadier, men ikke flere svulster (de Moura 2019). Hypotesens egen forutsigelse var at kjøtt–kreft-sammenhengen bare skulle finnes hos folk med lavt kalsiuminntak. Den nærmeste testen hos mennesker gjelder hem-inntaket, og er gjort i de tre Harvard-kohortene, 212 000 deltakere og 2 983 tilfeller over 28–36 år (Shi 2026): hem-inntaket hadde ingen sammenheng med tarmkreft, verken ved lavt eller høyt kalsiuminntak (p for interaksjon 0,91, altså ingen tegn til at kalsiuminntaket endret sammenhengen). Forbeholdet er at inntaket varierte lite – øverste femtedel lå på bare 1,5–1,8 mg hem-jern om dagen.
Svulster. De fleste dyrestudiene måler forstadier og biomarkører, ikke kreft. Blant dem som har svulster i tykktarmen som endepunkt, spriker resultatet: to finner færre lesjoner i kolon med hem (signifikant færre svulster i Steppeler 2016; færre forstadier og en ikke-signifikant nedgang i svulster i Sødring 2015), én finner ingen økning, snarere en ikke-signifikant nedgang (Winter 2014, 18 måneder: 0 prosent med hem mot 4,5 uten, p = 0,13), én finner ingen signifikant økning (de Moura 2019), og tre finner flere eller større svulster. To av dem er kraftig forsterkede modeller der dyrene også fikk kreftfremkallende kjemikalier og enten kjemisk tarmbetennelse eller fettrik diett (Sawa 1998, Constante 2017); den tredje (Seiwert 2021, kjemisk initiert) fant større, men ikke signifikant flere svulster. De økte svulsttallene i musestudiene som siteres oftest (Bastide 2015, Martin 2018), gjelder tynntarmen; Martin 2018 rapporterer ikke tykktarmssvulster i det hele tatt, og brukte biff, ikke rent hem.
Mennesker. I kohortene er «hem-inntak» nesten alltid en fast brøk av kjøttinntaket, så det er vanskelig å skille fra rødt kjøtt. EPIC-Spania, som har analysert hem og nitrosyl-hem i bearbeidet kjøtt i laboratoriet, finner 0,88 for hem-jern og 0,98 for nitrosyl-hem; Harvard-kohortene 1,03; CUPs eget lineære estimat var 1,04 (0,98–1,10) per mg og ikke signifikant; CUP fant riktignok en signifikant sammenheng over om lag 0,6 mg om dagen og for høyeste mot laveste inntak, men den bæres av én kohort og av kohorter som måler hem ulikt. Og en av de bærende studiene, Bastide 2015, fant mest nitrosoforbindelser (målt som ATNC, et samlemål for nitrosoforbindelser) i gruppen med færrest forstadier; forfatterne skriver selv at dette ikke støtter noen sterk rolle for nitrosoforbindelsene, og peker i stedet på aldehyder – altså ikke den mekanismen CUP oppgir. Det sterkeste sporet på den andre siden er at svulster hos storspisere av rødt kjøtt bærer et bestemt mønster av DNA-skade (alkylering) (Gurjao 2021/2025). Det passer med hem-katalyserte nitrosoforbindelser, men er ikke testet mot hem.
Dette betyr ikke at hem er frikjent. Det betyr at hem-mekanismen selv står på svakt grunnlag: plausibel kjemi, best vist ved høye doser i kalsiumfattige dyredietter, uten påvist overføring til kreft hos mennesker. Alene er den for svak til å gjøre en svak sammenheng til en sannsynlig årsak. Om de andre mekanismene samlet er sterkere, er ikke vurdert.
Hvem er det egentlig som spiser mye rødt kjøtt?
Dette er kjernen i det statistikere kaller konfundering: at de som spiser mye av noe, også er annerledes på andre måter som påvirker kreftrisikoen. Studiene kan korrigere for det de har målt, men bare omtrent, og aldri for det de ikke har målt. Spørsmålet er derfor hvor forskjellige kjøttspiserne faktisk er. Tabellene som beskriver deltakerne i laveste og høyeste inntaksgruppe, er hentet ut fra de underliggende artiklene. Sju kohorter trykker slike tabeller, noen i flere artikler eller undergrupper – elleve tabeller i alt. Bildet er påfallende likt i alle de amerikanske og britiske:
| Lavest → høyest inntak | NIH-AARPUSA · 300 000 | Nurses' HealthUSA · kvinner | UK BiobankStorbritannia · menn | MultiethnicUSA/Hawaii |
|---|---|---|---|---|
| Menn% | 45 → 73 | – | – ⁶ | 36 → 58 |
| BMIkg/m² | 25,6 → 28,2 | 25,2 → 27,1 | 26,6 → 28,4 | 25,1 → 27,9 |
| Røyker nå% | 7,7 → 17,1 ¹ | – | 10,5 → 15,5 | – |
| Røyking, pakkeårgjennomsnitt | – | 7,0 → 7,2 ² | – | 7,6 → 13,2 |
| Fysisk aktivitetse fotnote ³ | 27,7 → 15,8 | 19,8 → 13,7 | – | 0,39 → 0,42 |
| Fiberg/dag eller g/1000 kcal ⁴ | 13,8 → 9,1 | 20,6 → 14,3 | 19,4 → 16,1 | 14,8 → 9,7 |
| Energiinntakkcal/dag | 1 685 → 1 978 | – | – | 1 962 → 2 269 |
| Tarmundersøkelse% noen gang | – | 21,2 → 17,0 | – | – |
| Prosessert rødt kjøttse fotnote ⁵ | 1,9 → 14,1 | 0,06 → 1,03 | 9 → 29 | – |
¹ Røyker nå eller sluttet siste år. ² Pakkeår før fylte 30 – eneste røykemål som er trykt. ³ NIH-AARP: andel med hard trening mer enn 5 ganger/uke (%); Nurses' Health: MET-timer/uke; Multiethnic: timer hard aktivitet/dag. ⁴ g/1000 kcal i NIH-AARP og Multiethnic, g/dag i de to andre. ⁵ g/1000 kcal (NIH-AARP, fra Zouiouich 2025), porsjoner/dag (Nurses' Health), g/dag (UK Biobank). ⁶ UK Biobank-kolonnen gjelder bare menn; i hele kohorten øker andelen menn fra 29 til 61 prosent fra laveste til høyeste inntak av rødt og prosessert kjøtt (Knuppel 2020, tilleggstabell S2).
De som spiser mest rødt kjøtt, er langt oftere menn, de veier mer, de røyker oftere, de beveger seg mindre, de spiser mindre fiber (rundt en tredjedel mindre i de amerikanske kohortene), som regel mindre frukt og grønt og mindre kalsium, og i USA har de kortere utdanning, og de spiser mye mer prosessert kjøtt. I de to Harvard-kohortene – de eneste som rapporterer det – har de også sjeldnere vært til tarmundersøkelse, som er den direkte veien til å få oppdaget forstadier. De fleste kjente risikofaktorene for tarmkreft går i kjøttspisernes disfavør. Unntakene er at de i flere kohorter oftere bruker aspirin og liknende midler, som beskytter, at de i flere kohorter er noe yngre, at de ikke oftere har tarmkreft i familien, at alkohol og aktivitet er flatt i noen kohorter – og at de britiske kjøttspiserne oftere bor i velstående strøk.
To steder bryter mønsteret, og de er lærerike. I den svenske mammografikohorten spiser kvinnene med høyest kjøttinntak mer frukt, grønnsaker og grovt korn enn de med lavest, har samme BMI og samme utdanning; der er forskjellen først og fremst at de spiser mer av alt. Og i en dansk studie (Mejborn 2021) der deltakerne først ble delt etter kostkvalitet og så etter kjøttinntak, forsvant det meste av røyke-, utdannings- og aktivitetsforskjellene: de lå mellom kostkvalitetsgruppene, ikke mellom kjøttgruppene. Forfatterne skriver at en sammenlikning av lavt og høyt kjøttinntak «without considering dietary quality and what foods replace the meat» samtidig blir «a comparison of healthy and unhealthy diets».19 I deres egne data var sammenhengen mellom kjøtt og tarmkreft likevel ikke signifikant forskjellig i de to kostkvalitetsgruppene.
Hvor mye av sammenhengen som er slik livsstil, kan man få et inntrykk av ved å se hva som skjer når studiene justerer. Noen av dem trykker både et enkelt justert og et fullt justert tall:
I den store amerikanske Multiethnic Cohort forsvinner hele sammenhengen – fra 1,26 til 1,02 – når det justeres for det som er målt; forfatterne åpner selv for at noe av det kan være overjustering, altså at man har justert bort noe som er en del av selve virkningen. I EPIC og UK Biobank, der tallene gjelder rødt og prosessert kjøtt samlet, krymper den delen av effekten som ligger over 1, med rundt en tredjedel. I Harvard-kohortene gikk uprosessert rødt kjøtt fra svakt positivt til 0,99 etter justering. Og i den nederlandske studien ser vegetarianere ut til å ha 27 prosent lavere risiko før justering (ikke signifikant, 22 tilfeller), men ingen fordel etterpå. Når det man har målt, fjerner så mye, er det rimelig å spørre hvor mye det man ikke har målt – eller har målt grovt, én gang, ved start – ville fjernet. Forfatterne selv er åpne om det: UK Biobank-gruppen skriver at sammenhengen mellom prosessert kjøtt og tykktarmskreft, som forsvant hos aldri-røykere, «might suggest residual confounding by smoking or an overall unhealthy lifestyle» – men sammenhengen for rødt kjøtt holdt seg hos aldri-røykere; NIH-AARP-gruppen (Zouiouich 2025) oppgir at en uobservert faktor måtte henge sammen med både kjøttinntak og tarmkreft med en relativ risiko på 1,45–2,31 for å forklare bort funnene i modellene deres der rødt kjøtt erstatter hvitt kjøtt – noe forfatterne selv leser som at funnene er rimelig robuste.17,16
Justeringen er dessuten ujevn. Flere av studiene som bærer sammenstillingene, justerer ikke for det som skulle vært selvsagt: Larssons svenske kohort hadde ikke røyking eller fysisk aktivitet i hovedmodellen, den australske English-studien hadde ingen røykedata, Cross 2010 (NIH-AARP) justerte ikke for fysisk aktivitet eller alkohol, og fiber mangler i flere av de nyeste. Harvard-kohortene justerer for røyking bare som pakkeår før fylte 30.14,15,16,9,20 Det er ikke feil – det er grenser for hva en studie kan ta hensyn til – men det betyr at tallet 1,10 ikke er renset for livsstil. Fisketallet på 0,76 tyder på at det kan være mye igjen etter justering.
Det finnes argumenter den andre veien. Prosessert kjøtt følger rødt kjøtt så tett at en studie som ikke skiller dem, kan tilskrive rødt kjøtt noe som skyldes pølse og bacon – men det trekker tallet opp, ikke ned. Målefeil i kostregistreringen trekker derimot tallet mot 1 og kan skjule en reell effekt. Og den svenske kohorten, der kjøttspiserne spiste like mye frukt, grønt og grovt korn og hadde samme BMI og utdanning, fant likevel en sammenheng for totalt rødt kjøtt; for uprosessert alene var den ikke signifikant. Konfundering kan altså forklare en god del av 1,10, men ingen kan vise at den forklarer alt.
Hva betyr 1,10 for en person?
Relativ risiko lyder dramatisk og betyr lite uten et utgangspunkt. I Norge rammes 6 prosent av kvinnene og 7 prosent av mennene av tarmkreft før de fyller 80 år.30 Utgangspunktet her er 6 av 100. Spiser en person 100 gram mer uprosessert rødt kjøtt hver eneste dag – tilberedt vekt, omtrent en liten biff daglig, eller 700 gram i uka på toppen av det vedkommende spiser fra før, mer enn hele dagens norske gjennomsnitt – og sammenhengen er helt og holdent årsak, går risikoen fra 6,0 til om lag 6,6 av 100.
Det er en effekt av denne størrelsen – drøyt et halvt prosentpoeng i livstidsrisiko, forutsatt årsak, ved 100 gram ekstra hver dag – som ligger bak det som ble formidlet som «overbevisende» (WCRF 2007 og 2011), «sannsynlig» (WCRF fra 2017) og «sannsynligvis kreftfremkallende» (IARC 2015).
Grunnlaget for det norske rådet om 350 gram
Helsedirektoratets kostråd fra 2024 lyder: «Inntil 350 gram i uken» av rødt kjøtt – storfe, svin, sau og geit – regnet som spiseklar vare og inkludert det bearbeidede kjøttet. Tre ting er verdt å vite om det tallet.
Det var 500 gram i 2011, begrunnet med tarmkreft alene. Rådet fra 201122 bygde på WCRF 2007 – den rapporten hvis «convincing», som vist over, hvilte på to erstattede Harvard-analyser – og rapporten skrev den gang at ingen kunnskapsoppsummering hadde vurdert rødt kjøtt og hjerte- og karsykdom. I 2024 ble grensen senket til 350 gram og begrunnelsen utvidet: tarmkreft, og nå «kan også øke risiko for hjerte- og karsykdommer». Kreftgrunnlaget hadde i mellomtiden blitt svakere, ikke sterkere: WCRF nedgraderte selv rødt kjøtt fra «convincing» til «probable» i 2017, da det samlede kolorektaltallet ikke lenger var signifikant (1,12; 1,00–1,25) og bare kolontallet var det.4 Hjerte-kar-leddet er nytt. For uprosessert rødt kjøtt hviler det i de nordiske anbefalingene i hovedsak på én oversiktsartikkel (Zeraatkar 2019), hvis forfattere selv graderer sikkerheten for hjerte-kar-død som «very low».25,26 De store europeiske kohortene – EPIC, UK Biobank – finner ingen sammenheng for slag eller hjerte-kar-død, men EPIC finner en svak sammenheng for koronarsykdom.27
350 er ikke en terskel noen har funnet. Det norske rådet er hentet fra de nordiske næringsstoffanbefalingene (NNR 2023), som skriver at inntaket «should be low and not exceed 350 gram/week ready-to-eat», og begrunner det med dose–respons-kurver for flere kroniske sykdommer.24 Både NNR og Helsedirektoratet skriver samtidig at risikoøkningen «ser ut til å være lineær for de fleste helseutfallene»24,23,28 – det vil si at det ikke finnes noe knekkpunkt der risikoen begynner. En egen analyse av tolv sett med inntaksgrupper fra ti kohorter, for tarmkreft samlet, der kurven får bøye seg fritt (en såkalt spline), gir det samme: ingen holdepunkt for at kurven avviker fra en rett linje (p = 0,54). På de samme dataene er den rette linjen riktignok brattere, 1,24 per 100 gram. Hvis kurven er en rett linje, har 350 gram ingen særstatus; det er et valg av et punkt på linjen. Og NNR legger åpent til at inntaket av miljøhensyn bør være «considerably lower than 350 grams/week». Grensen er altså satt ut fra et helseargument som ikke peker på noe bestemt tall – veid mot næringsstoffene i kjøttet – med et miljøargument i bakgrunnen som peker lavere.
Tallet NNR oppgir for tykktarm. I avsnittet om kjøtt og kreft skriver NNR 2023: «The relative risk of colon cancer is increased by 10% per 50 grams intake of unprocessed red meat per day (WCRF/AICR, 2018e).»24 Det er det eneste tallfestede kreftanslaget NNR gir for ubearbeidet rødt kjøtt. Kreftbegrunnelsen omfatter også bearbeidet kjøtt («convincing»), rødt og bearbeidet kjøtt samlet (12 prosent per 100 gram) og IARCs klassifisering, og rådet om 350 gram bygger i tillegg på andre sykdommer. «10 % per 50 g» står ikke i WCRF-rapporten det vises til (2018e), som oppgir 1,22 per 100 gram for tykktarm.4 Det tilsvarer enten kvadratroten av 1,22 (1,105) eller CUP-kurvens verdi ved 50 gram (1,10, se under); de to gir samme tall. Kurvens tall – 10 prosent ved 50 gram og 16 prosent ved 100 gram – er brukt av Blomhoff, Arnesen og Christensen i Tidsskriftet 21. desember 202334 og av Arnesen, Christensen og Blomhoff på Forskersonen 6. desember 2023,35 og Rune Blomhoff viste kurven på en plansje i en spørretime i februar 2024.36
Kurven som brukes til å forsvare 350. Når grensen forsvares offentlig, vises gjerne én figur: en bøyd kurve for rødt kjøtt og kreft i tykktarmen, med p for ikke-linearitet 0,02 og en tabell som gir relativ risiko 1,03 ved 15 gram om dagen, 1,06 ved 30, 1,10 ved 50 (350 gram i uka) og 1,16 ved 100. Kurven stammer fra CUPs systematiske litteraturgjennomgang fra 2016 (figur 136 og tabell 82), ikke fra noen av de to CUP-rapportene den pleier å tilskrives; tallene stemmer med kilden.4 Fem ting bør leses sammen med den. Den bygger på ti av de elleve kolonradene i CUP 2016, med de avvikene som er funnet der – deriblant de japanske mennene plassert på doser for alt kjøtt, den svenske kohorten telt to ganger og en finsk rad der «rødt kjøtt» er nær totalt kjøtt – og ikke på kohortenes senere oppfølginger; med dem faller CUPs kolontall til 1,07–1,11, ikke signifikant, og den nye 2026-analysen av tykktarmen gir 1,11 (1,01–1,23). For tarmkreft samlet og for endetarmen fant samme gjennomgang ingen bøy (p = 0,88 og 0,94). Dernest: bøyen kommer ikke igjen. Med CUPs egne gruppedata – som gjenskaper CUPs lineære tall studie for studie og tilfelletallet 4 081 nøyaktig – blir kurven tilnærmet rett (p = 0,34), og det hjelper ikke å ta ut én studie eller å prøve 188 varianter av knutepunkter og modellvalg. Da punktene i selve figuren ble lest av, viste det seg at den ikke-lineære analysen ikke bruker samme data som den lineære: to av de elleve studiene (Singh 1998, Oba 2006) er borte, og inn har det kommet sju punkter fra minst én studie som ikke står blant de trykte – fire av dem er de mest presise i hele figuren, ligger ved 80–240 gram om dagen med relativ risiko 0,99–1,09, og er det som trekker kurven ned i den høye enden. Hvilken studie det er, oppgir ikke CUP, og det har ikke latt seg fastslå. Dosene i de fire punktene passer med medianene i inntaksgruppene i den amerikanske NIH-AARP-studien, og presisjonen passer med antallet tilfeller av tykktarmskreft der. Men risikotallene stemmer ikke med noen NIH-AARP-rad for tykktarm publisert før 2016 – de likner NIH-AARP-rader fra 2025, som CUP ikke kunne ha hatt – og CUPs egen tabell 80 oppgir at NIH-AARP-artikkelen (Cross 2010) ble holdt utenfor dose–respons-analysen. Koblingen til NIH-AARP er altså en slutning, ikke en bekreftet identifikasjon; en mulig forklaring er at CUP fikk upubliserte tall fra forskerne, men det står ikke noe sted. Og selv med disse punktene lest av figuren blir kurven tilnærmet rett (p ≈ 0,5; 0,47–0,79 i ombyggingene med de ukjente punktene, og ingen av de utprøvde variantene kom under 0,17), med dobbelt så bred usikkerhet som den trykte. Hvorfor kan ikke avgjøres uten CUP-protokollens metodebeskrivelse, og noe kan skyldes antakelser som måtte gjøres der artiklene mangler doser eller intervaller. CUPs egen gjennomgang advarer for øvrig mot å legge vekt på p-verdien i disse analysene: tolkningen «should be mainly based on the shape of the curve and less on the p-value».32,4 Og selv om man tar kurven for god fisk, taler formen snarere mot at 350 er et særlig punkt enn for: den er brattest i starten og flater ut, så på CUPs egen kurve ligger om lag tre fjerdedeler til fire femdeler av den modellerte risikoøkningen ved 500 gram i uka allerede under 350 gram, og å gå fra 500 til 350 flytter den relative risikoen fra om lag 1,13 til 1,10. Den snevre usikkerheten ved 15 gram viser modellen, ikke data: nesten ingen av gruppene i studiene ligger nær null.
Hva betyr tallet for en nordmann? Norkost 4 (2022–23) fant et gjennomsnitt på 623 gram rødt kjøtt i uka, kvinner 448 og menn 805; 40 prosent lå på eller under 350.29 Det er om lag 89 gram om dagen, mot rådets 50 – en forskjell på 39 gram. Tar man den nye 2026-analysen bokstavelig som årsakssammenheng – 1,10 per 100 gram – tilsvarer 39 gram en relativ risiko på om lag 1,04 for tarmkreft. Med en risiko på 6,5 prosent før 80 år ved dagens snittinntak gir det 2,3 færre tilfeller før 80 år per 1 000 nordmenn (usikkerhet 1,1–3,5), og med 4 876 nye tilfeller i 202530 om lag 176 færre tilfeller i året (84–266) – forutsatt at hele sammenhengen er kjøttets skyld, at kuttet tas i uprosessert kjøtt og at det holdes et helt liv; gevinsten ville komme først etter mange år. Regnestykket er grovt og undervurderer trolig gevinsten: Norkosts 623 gram og rådets 350 gram omfatter også bearbeidet kjøtt, regnet i produktvekt, mens 1,10 gjelder uprosessert. Med det europeiske delresultatet, 1,16 (1,05–1,28), blir det 3,7 av tusen. Kuttes det i bearbeidet kjøtt – pølser, bacon, skinke – kan gevinsten bli større: der er evidensen sterkere (IARC gruppe 1, WCRF «convincing»), og den er ikke regnet om her. Rådet bygger dessuten også på hjerte- og karsykdom og miljøhensyn, som bare er berørt her.
| Sammenlikning | Forskjell per 1 000 før 80 år |
|---|---|
| Ingen rødt kjøtt mot 100 g om dagen | +5,9 (2,8–8,8) |
| Kostrådet, 50 g om dagen, mot 100 g | +3,0 (1,4–4,6) |
| Dagens snitt, 89 g, ned til 50 g | −2,3 (1,1–3,5) |
| Færre tilfeller i året, 89 → 50 g | 176 (84–266) |
update2026.json (absolute_risk) og update2026.md.Holdt WCRFs merkelapper mål, etter WCRFs egne kriterier?
WCRF graderer evidensen etter skrevne kriterier («Judging the evidence»). «Overbevisende» krever i utgangspunktet blant annet mer enn én studietype, at konfundering og målefeil kan utelukkes «with confidence», og forsøk som viser at vanlige inntak gir kreft. «Sannsynlig» krever blant annet minst to uavhengige kohorter, lite uforklart variasjon mellom studiene og plausible mekanismer.37 Kravene er gått gjennom punkt for punkt for 2007, 2011 og 2017, med de tallene hvert panel hadde da, og for den nye 2026-analysen.
| År | Samletall per 100 g/dag | WCRFs dom | Ny graderingetter WCRFs praksis | Streng lesningalle krav bokstavelig |
|---|---|---|---|---|
| 2007WCRF 2007 | 1,29 (1,04–1,60), 3 studieruten bearbeidet kjøtt: 1,22 (0,96–1,56); med EPICs observerte tall 1,19 (1,03–1,38) | Overbevisende | Sannsynlig (nedre del) | Begrenset |
| 2011CUP 2011 | 1,17 (1,05–1,31), 8 studier | Overbevisende | Sannsynlig | Begrenset |
| 2017CUP 2017 | 1,12 (1,00–1,25), 8 studier | Sannsynlig | Grensetilfelle (begrenset/sannsynlig) | Begrenset |
| 2026ny analyse | 1,10 (1,05–1,15), 19 kohorter | – | Sannsynlig | Begrenset, øvre del |
Merkelappen «overbevisende» i 2007 og 2011 var ikke dekket av kriteriene. WCRFs egne tekster viser at rødt kjøtt sto svakere enn bearbeidet kjøtt, som fikk samme grad: variasjonen mellom studiene «could not be fully explained», dose–respons per 100 gram hvilte på tre studier (bearbeidet kjøtt: fem), og mekanismene ble kalt «plausible», ikke «strong». Dessuten var to av de tre studiene tall for rødt kjøtt inkludert bearbeidet kjøtt; uten dem er dose–responsen ikke statistisk sikker. Pasient–kontroll-studiene, som skulle være den andre studietypen, ble ikke oppsummert («because of the abundant prospective data»). Nedgraderingen i 2017 viser at graden ikke var så robust som definisjonen av «overbevisende» krever. Manglende forsøk avgjør ikke alene – WCRF kaller også høyde «overbevisende» uten forsøk. Med de tallene panelene hadde, ville «sannsynlig» vært forsvarlig – for 2007 i nedre del, fordi det etter rettingene hviler på sammenlikninger av høyeste mot laveste inntak og ikke på dose–respons («grensetilfelle» er et forsvarlig mindretallssyn). 2017 er et grensetilfelle: rapportens eget hovedtall var ikke signifikant, og samme år fikk fisk den lavere graden «begrenset» på et tilsvarende skjørt grunnlag, mens fiber fikk «sannsynlig». Dagens 19 kohorter holder til «sannsynlig» etter WCRFs egen praksis, ikke til «overbevisende». Leses kravet om å utelukke konfundering bokstavelig, blir alle årene «begrenset» – men da når heller ikke fullkorn, fiber eller meieri «sannsynlig» hos WCRF.
To forbehold. Graderingen er skjønn, ikke regning, og den er gjort i ettertid: bare tallene hvert panel hadde er brukt, ikke senere oppfølginger, selv om det i dag er kjent hvordan det gikk. Og den er gjort med KI (Claude, Anthropic) og etterprøvd av separate KI-gjennomganger (kontroll K24 og K25), ikke av eksterne fagfolk; den er ikke fagfellevurdert.
Hva som ble overdrevet, og hva som ikke ble det
Dette gjelder uprosessert rødt kjøtt og tarmkreft. Det som ble overdrevet, var sikkerheten tidlig. WCRF 2007 kalte sammenhengen «convincing» da tallet per 100 gram bygget på tre studier og tallet per porsjon i stor grad var båret av to små, tidlige analyser, enda rapporten siterte den senere oppfølgingen. CUP 2016s kolorektaltall, som CUP selv omtalte som ikke signifikant, lå på grensen blant annet fordi CUP brukte rader som inneholdt prosessert kjøtt; med CUPs egen regel blir det 1,10 (0,96–1,25). IARC omtalte Chan 2011 som «10 kohortstudier» (det var 8) og gjenga én studie med en undergruppeverdi på 1,90 ved siden av hele kohortens tilfelletall.5 De publiserte samletallene ble mindre fra 2007 til 2016, og WCRF mykte opp språket i 2017.
Det som ikke ble overdrevet, var retningen. Nitten kohorter og om lag 45 000 tilfeller peker svakt oppover for uprosessert rødt kjøtt, de nyeste kohortene tydeligst, mens fjørfe peker ingen steder. Delt på tarmavsnitt ser tykktarm og endetarm likt ut; det særskilte kolonfunnet fra 2016 er ikke å finne igjen på samme nivå. WCRFs «probable» fra 2017 ligger nær det tallene i dag tåler; etter WCRFs egne kriterier holder dagens data til «sannsynlig», ikke til «overbevisende». At effekten er liten, at den kan være forurenset av livsstil, og at den ikke kan skilles fra prosessert kjøtt i mange av de gamle studiene – alt det er sant. At den er null, kan ingen av disse dataene vise.
Det tallene tåler, er noe slikt: Høyt inntak av rødt kjøtt henger sammen med en liten økning i risiko for tarmkreft; det er ikke sikkert at kjøttet er årsaken. Det er en svakere setning enn «overbevisende» og «sannsynligvis kreftfremkallende». Men det er den som holder.
Kilder
- World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC, 1997 (rødt kjøtt og tarmkreft: «probable»).
- WCRF/AICR. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC, 2007, kap. 4.3, s. 116–125 (fig. 4.3.1–4.3.4).
- WCRF/AICR. Continuous Update Project Report: Colorectal Cancer. 2011; Chan DSM mfl. Red and processed meat and colorectal cancer incidence: meta-analysis of prospective studies. PLoS ONE 2011;6:e20456.
- WCRF/AICR. Continuous Update Project: Diet, nutrition, physical activity and colorectal cancer. 2017, revidert 2018 (rødt kjøtt nedgradert til «probable»; 8 studier, 1,12 (1,00–1,25) per 100 g/dag); Systematic Literature Review 2016, fig. 125, 132, 139; ikke-lineær kolonkurve: fig. 136 og tabell 82, s. 366–367 (p = 0,02; tabell 73: 10 av 11 studier), kolorektal fig. 129/tabell 81 (p = 0,88), rektum fig. 143/tabell 83 (p = 0,94); «Notes on methods» s. 48 (fem studier med tre kategorier; tolkning etter form, ikke p-verdi); Cross 2010 (NIH-AARP) «used in highest compared to lowest analysis» s. 348.
- IARC. Red Meat and Processed Meat. IARC Monographs vol. 114. Lyon, 2018 (gruppe 2A; «limited evidence in humans», s. 501). Liste over klassifiseringer: monographs.iarc.who.int/list-of-classifications (nattarbeid: vol. 124, 2020; glyfosat: vol. 112, 2017 – begge 2A).
- Norat T, Lukanova A, Ferrari P, Riboli E. Meat consumption and colorectal cancer risk: dose-response meta-analysis of epidemiological studies. Int J Cancer 2002;98:241–256.
- Larsson SC, Wolk A. Meat consumption and risk of colorectal cancer: a meta-analysis of prospective studies. Int J Cancer 2006;119:2657–2664.
- Thun MJ mfl. Risk factors for fatal colon cancer in a large prospective study. J Natl Cancer Inst 1992;84:1491–1500.
- Willett WC mfl. N Engl J Med 1990;323:1664–1672; Giovannucci E mfl. Cancer Res 1994;54:2390–2397; Wei EK mfl. Int J Cancer 2004;108:433–442; Bernstein AM mfl. Processed and unprocessed red meat and risk of colorectal cancer. PLoS ONE 2015;10:e0135959.
- Norat T mfl. Meat, fish, and colorectal cancer risk: the EPIC study. J Natl Cancer Inst 2005;97:906–916 (s. 909); Papadimitriou N mfl. Clin Gastroenterol Hepatol 2022;20 (5 069 tilfeller).
- Nöthlings U mfl. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2009;18:2098–2106; Ollberding NJ mfl. Meat consumption, heterocyclic amines and colorectal cancer risk: the Multiethnic Cohort Study. Int J Cancer 2012;131:E1125–E1133 (tabell 1–2).
- Järvinen R mfl. Dietary fat, cholesterol and colorectal cancer in a prospective study. Br J Cancer 2001;85:357–361.
- Takachi R mfl. Asia Pac J Clin Nutr 2011;20:603–612; Islam Z mfl. Meat subtypes and colorectal cancer risk: a pooled analysis of 6 cohort studies in Japan. Cancer Sci 2019;110:3603–3614.
- Larsson SC, Rafter J, Holmberg L, Bergkvist L, Wolk A. Red meat consumption and risk of cancers of the proximal colon, distal colon and rectum: the Swedish Mammography Cohort. Int J Cancer 2005;113:829–834 (tabell I, s. 830).
- Chen J mfl. Cancer Res 1998;58:3307–3311; English DR mfl. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2004;13:1509–1514; Pietinen P mfl. Cancer Causes Control 1999;10:387–396 (ATBC); Singh PN, Fraser GE. Am J Epidemiol 1998;148:761–774; Tiemersma EW mfl. Cancer Causes Control 2002;13:383–393.
- Cross AJ mfl. A large prospective study of meat consumption and colorectal cancer risk. Cancer Res 2010;70:2406–2414 (tabell 1, s. 2408); Zouiouich S mfl. Curr Dev Nutr 2025;9:107540 (tabell 1; E-verdier s. 8).
- Knuppel A mfl. Meat intake and cancer risk: prospective analyses in UK Biobank. Int J Epidemiol 2020;49:1540–1552 (tilleggstabell S2; s. 8); Bradbury KE, Murphy N, Key TJ. Diet and colorectal cancer in UK Biobank. Int J Epidemiol 2020;49:246–258 (tabell 1–3, s. 253–256).
- Gilsing AMJ mfl. Vegetarianism, low meat consumption and the risk of colorectal cancer in a population based cohort study. Sci Rep 2015;5:13484 (tabell 3).
- Mejborn H mfl. Dietary intake of red meat, processed meat, and poultry and risk of colorectal cancer and all-cause mortality in the context of dietary guideline compliance. Nutrients 2021;13:32.
- Papier K mfl. Diet-wide analyses for risk of colorectal cancer: prospective study of 12 dietary factors in the Million Women Study. Nat Commun 2025;16:375 (tabell 3; s. 6).
- Wang K mfl. Gastroenterology 2020;159:241–256; Vulcan A mfl. Food Nutr Res 2017;61:1341810; Beslay M mfl. Nutrients 2021 – supplerende kohorter i 2026-analysen.
- Helsedirektoratet. Kostråd for å fremme folkehelsen og forebygge kroniske sykdommer. IS-1881, 2011 (rødt kjøtt: 500 g/uke, begrunnet med tarmkreft; hjerte-kar ikke vurdert).
- Helsedirektoratet. Kostråd for god helse og gode liv. 2024, s. 22 («Inntil 350 gram i uken»; «kan også øke risiko for hjerte- og karsykdommer»; «ser ut til å være lineær for de fleste helseutfallene»). helsedirektoratet.no/faglige-rad/kostradene-og-naeringsstoffer.
- Blomhoff R mfl. Nordic Nutrition Recommendations 2023. Nord 2023:003, s. 222–226 (s. 223: «The relative risk of colon cancer is increased by 10% per 50 grams intake of unprocessed red meat per day (WCRF/AICR, 2018e)»; «should be low and not exceed 350 gram/week ready-to-eat»; «for environmental reasons … considerably lower than 350 grams/week»). pub.norden.org/nord2023-003.
- Meinilä J, Virtanen JK. Meat and meat products – a scoping review for Nordic Nutrition Recommendations 2023. Food Nutr Res 2024;68:10538 (tabell 2, s. 18).
- Zeraatkar D mfl. Red and processed meat consumption and risk for all-cause mortality and cardiometabolic outcomes: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. Ann Intern Med 2019;171:703–710 (GRADE-tabell 1, s. 706: «very low»).
- Key TJ mfl. Consumption of meat, fish, dairy products, and eggs and risk of ischemic heart disease: EPIC-CVD. Circulation 2019;139:2835–2845; Bradbury og Knuppel (UK Biobank), som over; Papier K mfl. Meat consumption and risk of ischemic heart disease. Crit Rev Food Sci Nutr 2023;63:426–437.
- Lescinsky H mfl. Health effects associated with consumption of unprocessed red meat: a Burden of Proof study. Nat Med 2022;28:2075–2082.
- Helsedirektoratet. Utviklingen i norsk kosthold 2025, kap. 7 «Norkost 4 og kostrådene», og Norkost 4 (2022–23): rødt kjøtt 623 g/uke i snitt (kvinner 448, menn 805); 40 % ≤350 g. helsedirektoratet.no/rapporter/utviklingen-i-norsk-kosthold-2025.
- Folkehelseinstituttet / Kreftregisteret. Tykk- og endetarmskreft – nøkkeltall: «Før fylte 80 år, vil 6 % av kvinnene og 7 % av mennene rammes av tykk- og endetarmskreft»; 4 876 nye tilfeller i 2025. fhi.no/kreft/nokkeltall/kreftformer/Tykk--og-endetarmskreft/ (lest 30.10.2026).
- US Centers for Disease Control and Prevention. Lung cancer risk factors: røykere er «15 to 30 times more likely to get lung cancer or die from lung cancer than people who do not smoke». cdc.gov/lung-cancer/risk-factors (lest 30.10.2026).
- Sunnanå LM, med Claude (Anthropic). Reanalyser av metaanalysene om rødt kjøtt og tarmkreft 2002–2016 og oppdatert analyse 2026 – protokoll, database (10 383 estimater), kjøringer, kontrollrapporter K1–K29 og sju engelske analyserapporter (ikke fagfellevurdert): index.html. Stedsspesifikk analyse 2026: protokolltillegg R8 (skrevet før pooling), kontroll/reanalyser/kolon2026.md og kontrollrapport K22; kurven på plansjen: kontroll/kolon2026/BLOMHOFF_KURVE.md og omregningen av CUPs spline fra kategoridataene: scripts/cup_colon_spline.py, kontroll/kolon2026/cup_colon_spline.md. Konfunderingsgjennomgangen: kontroll/konfundering/baseline_by_intake.csv og NOTES.md. De fem felles kohortene i CUP 2016: kontroll/reanalyser/kolon2026.json (cup2016_five_common). NIH-AARP-slutningen om kurven: kontroll/kolon2026/cup_colon_spline.md. Graderingen: kontroll/K24_gradering/RAPPORT.md og kontroll/K25_gradering/.
- Hem-jern-gjennomgangen: 57 studiekort med to uavhengige kontrollrunder, pluss K15 (fire nye kort; Constante 2017 og Sawa 1998 lagt til) (Drive: AI Meat review/Hemjern/kort og /kontroll; samledom i prosjektet). Nøkkelstudier: Bastide NM mfl. Cancer Res 2015;75:870–879; Sesink ALA mfl. Carcinogenesis 2001;22:1653–1659; Pierre FHF mfl. Nutr Cancer 2010;62:567–573 (frysetørket skinke, 0,036 µmol hem/g); Winter J mfl. Accumulation of promutagenic DNA adducts in the mouse distal colon after consumption of heme does not induce colonic neoplasms in the western diet model of spontaneous colorectal cancer. Mol Nutr Food Res 2014;58:550–558 (hemin 0,2 µmol/g, tabell 1; svulster tabell 4); Sødring M mfl. PLoS ONE 2015;10:e0122880; Sawa T mfl. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 1998;7:1007–1012 (3 % hemoglobin ≈ 1,9 µmol hem/g, egen omregning); Constante M mfl. Front Microbiol 2017;8:1809; Steppeler C mfl. BMC Cancer 2016;16:832; Martin OCB mfl. Cancer Prev Res 2018;11:569–580 (lest i fulltekst 30.10.2026); de Moura NA mfl. Mutat Res Genet Toxicol Environ Mutagen 2019;846:403076; Seiwert N mfl. Arch Toxicol 2021;95:2507–2522; Seiwert N mfl. Biochim Biophys Acta Rev Cancer 2020;1873:188334 (oversikt); Shi W, Wang P, Giovannucci EL. Cancer Causes Control 2026;37(9), doi 10.1007/s10552-026-02195-4 (NHS, NHS II, HPFS; tabell 2 og tilleggstabell 1 og 4–7); Gurjao C mfl. Cancer Discov 2021;11:2446–2455 og oppfølgingsmanuskript 2025; Rizzolo-Brime L mfl. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2024 (EPIC-Spania; hem og nitrosyl-hem analysert i bearbeidet kjøtt); Bouvard V mfl. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. Lancet Oncol 2015;16:1599–1600; WCRF/AICR CUP 2017, s. 36 (mekanisme for rødt kjøtt, «moderate»), 40 (hem-jern lineært 1,04 (0,98–1,10) per mg) og 42 (hem-mekanisme).
- Blomhoff R, Arnesen EK, Christensen JJ. De nye nordiske kostrådene bygger på solide systematiske kunnskapsoppsummeringer. Tidsskr Nor Legeforen 21.12.2023, doi 10.4045/tidsskr.23.0814. tidsskriftet.no/2023/12/debatt/de-nye-nordiske-kostradene-bygger-pa-solide-systematiske-kunnskapsoppsummeringer (tallene 1,10 ved 50 g og 1,16 ved 100 g fra SLR 2016 tabell 82; kontroll K26a).
- Arnesen EK, Christensen JJ, Blomhoff R. Matprat misforstår nye anbefalinger for rødt kjøtt. Debattinnlegg, Forskersonen (forskning.no), 6.12.2023 («10 prosent økt relativ risiko for tykktarmskreft per 50 gram … Per 100 gram per dag var risikoen 16 prosent høyere»). forskersonen.no/debattinnlegg-helse-kjott/matprat-misforstar-nye-anbefalinger-for-rodt-kjott/2291902.
- Plansje vist av Rune Blomhoff i en spørretime i februar 2024; plansjen viser til CUP 2017 og CUP 2018, men kurven står i SLR 2016 (kontroll/kolon2026/BLOMHOFF_KURVE.md). Plansjen er gjengitt i nyhetsbrevet «Rødt kjøtt og kreft» (lams.substack.com).
- WCRF/AICR. Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: a Global Perspective. Third Expert Report 2018, «Judging the evidence», s. 23–25 (kriteriene i hovedsak uendret siden 2007). Graderingen: kontroll K24 (gjennomgang av graderingen år for år) og K25a–c (faktasjekk, ekspertkritikk, konsistens); A4-side med hele tabellen i rapporten.